31 32 33
Start >> Kultura >> Władysław Trebunia-Tutka
Władysław Trebunia-Tutka
 
Władysław Trebunia-Tutka - wybitny, wszechstronnie utalentowany artysta, malarz, znakomity muzykant, założyciel rodzinnego zespołu Trebunie-Tutki, człowiek wielce zasłużony dla kultury góralskiej.
 
Urodził się w 1942 roku w Poroninie, zmarł 3 grudnia 2012 roku. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie oraz Akademii Sztuk Pięknych. Studia rozpoczął na Wydziale Malarstwa w pracowni Hanny Rudzkiej-Cybisowej, a po III roku przeniósł się na Wydział Tkaniny Artystycznej, gdzie uzyskał dyplom w 1968 roku. Uprawiał projektowanie tkanin, malarstwo ścienne, sztalugowe, witrażowe, malarstwo na szkle, pastel, olej, gwasz. Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach w Polsce i zagranicą m.in. w Belgii, Holandii, Francji, Niemczech, Szwecji, Hiszpanii, Rosji. Jego malowidła ścienne można znaleźć w Domu Podhalańskim w Ludźmierzu oraz w wielu restauracjach i domach prywatnych na terenie całego Podhala. Monumentalne kompozycje o tematyce sakralnej znajdują się w kościołach w Poroninie, Skrzypnem, Cichem Górnym, Gliczarowie, Murzasichlu, Bańskiej Górnej, w kaplicach w Białym Dunajcu i Stasikówce; witraże wg projektów autorskich w kościołach w Skrzypnem, ojców Salwatorianów w Zakopanem oraz w Bukowinie Tatrzańskiej.

Władysław Trebunia Tutka był też wybitnym skrzypkiem-prymistą podhalańskim, ale znakomicie grał również na dudach i innych instrumentach pasterskich – przeróżnych piszczałkach, fujarach, trombitach. Swoje wielkie muzyczne tradycje podtrzymywał w rodzinnym zespole Trebunie Tutki.

Przez wiele lat związany był z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Białym Dunajcu jako muzyk i instruktor zespołów regionalnych oraz nauczyciel i wychowawca dzieci i młodzieży uczęszczających na prowadzone przez niego zajęcia muzyczne.

Odznaczony i uhonorowany: złotą odznaką za zasługi dla Zakopanego w zakresie działalności artystycznej (r. 1987), nagrodą im. Stanisława Witkiewicza (r. 1997), nagrodą im.O.Kolberga (r. 2008), medalem Gloria Artis Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (r. 2008).

W roku 2012 Władysław Trebunia Tutka otrzymał tytuł i medal zasłużonego dla Gminy Biały Dunajec w dowód uznania i wdzięczności za wieloletnią pracę na niwie kultury i sztuki oraz wybitne zasługi dla rozwoju Gminy Biały Dunajec.

 

<< powrót

 
| odwiedzin: 30904 wydrukuj Drukuj

 
Czerwca 2024
 Pon  Wto  Śro  Czw  Pią  Sob  Nie 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nasi Partnerzy