31 32 33
Start >> GOK Biały Dunajec >> Wystawy >> Promocja przewodnika po Podtatrzu autorstwa Macieja Pinkwarta i Renaty Piżanowskiej
Promocja przewodnika po Podtatrzu autorstwa Macieja Pinkwarta i Renaty Piżanowskiej
Autor: Bartłomiej Kudasik   
08 sierpnia 2012
Sporym zainteresowaniem cieszyła się promocja przewodnika po Podtatrzu autorstwa Macieja Pinkwarta i Renaty Piżanowskiej, autorki zdjęć do książki. Równocześnie otwarliśmy wystawę jej znakomitych fotografii – podtatrzańskich pejzaży, dla większości których zabrakło miejsca w przewodniku. Wystawę będzie można oglądać do września w białodunajeckim ośrodku kultury.

Maciej Pinkwart, wybitny znawca kultury Podhala i jego dziejów, autor znakomitych prac o Podhalu („Zakopane. Przewodnik historyczny”, cykl „Zakopiańskim szlakiem... – między innymi Szymanowskiego, Zaruskiego, Karłowicza) opowiadał o swojej ostatniej pracy – o problemach z wytyczeniem północnej granicy Podhala („dzięki” geograficznemu podejściu w książce zabrakło miejsca na opisy tak ciekawych miejscowości jak Rabka, Raba Wyżna – z nieocenioną Wanda Czubernatową! – czy Czorsztyn). Mówił również o tym, że udało mu się dotrzeć do wielu materiałów, które zaprzeczają kursującym od lat „prawdom” o Podhalu – chodzi tu głównie o koncepcje etymologiczne nazw miejscowości czy daty ich powstania. W przypadku Białego Dunajca poddawał pod wątpliwość uznaną od czasów publikacji o Białym Dunajcu Andrzeja Skupnia Florka tezę, że za walki z Moskwą pod Stefanem Batorym rodzina Pawlików została nobilitowana i otrzymała nazwisko Pawlikowski – okazuje się, że jeszcze wiele pokoleń później nazwisko białodunajeckich sołtysów brzmiało wciąż Pawlik, a nie Pawlikowski.

Takich ciekawostek znajdziemy w przewodniku więcej. Zachęcamy do lektury – to kolejna pozycja tandemu Pinkwart – Piżanowska, która powinna stać się lekturą obowiązkową dla wszystkich interesujących się szeroko rozumianym Podhalem. Zapraszamy również do oglądania wystawy fotografii Renaty Piżanowskiej – od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 16.00.

 

 

<< powrót
| odwiedzin: 25273 wydrukuj Drukuj

 
Czerwca 2024
 Pon  Wto  Śro  Czw  Pią  Sob  Nie 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nasi Partnerzy