31 32 33
Start >> GOK Biały Dunajec >> Imprezy >> Promocja książki Józefa Pitonia "Drzewiej i dziś"
Promocja książki Józefa Pitonia "Drzewiej i dziś"
Autor: Bartłomiej Kudasik   
23 grudnia 2010
W przemiłej, przedświątecznej atmosferze odbyło się w białodunajeckim Gminnym Ośrodku Kultury im. gen. bryg. Andrzeja Galicy spotkanie z autorem i wydawcą książki Józefa Pitonia „Drzewiej i dziś”.Pani dr Anna Mlekodaj, prorektor Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej, założycielka wydawnictwa „Zachylina”, którego nakładem ukazał się ten wybór znakomitych opowiadań przedstawiła ich miejsce w literaturze podhalańskiej. Mówiła o zasadach, jakimi kierowała się dokonując wraz z autorem wyboru prac, których część została wcześniej wydana w kilku niewielkich tomach. Główną ideą „Drzewiej i dziś” było ukazanie dwudziestego wieku, ze wszystkimi jego dramatycznymi wydarzeniami, które nie omijały przecież również Podhala oczami górala, świadka dużej części tego trudnego stulecia wsłuchującego się też w to, co opowiadali starsi.

Stąd w nowej książce Józefa Pitonia mniej humorystycznych godek, których komizm wynika z kontrastu między współczesnością a dawnymi zwyczajami pamiętanymi i przeżywanymi przez opowiadającego. Podkreślała piękno i naturalność gwary, która posługuje się Józef Pitoń, zwracała uwagę na rzadkie w literaturze pisanej gwarą obrazy przyrody.

Wielkim atutem książki są ilustracje Władysława Trebuni Tutki, przywołujące dawne, odchodzące Podhale. Sam autor rysunków niestety nie mógł pojawić się na spotkaniu promocyjnym, skierował natomiast do zebranych słuchaczy list, w którym ukazał pisarstwo Józefa Pitonia na tle literatury o Podhalu i pisanej (czy wcześniej mówionej) przez górali od Jana Krzeptowskiego Sabały i Stanisława Krzeptowskiego Białego oraz gorąco pogratulował autorowi.

Zainteresowanie czytelników przerosło oczekiwania autora: przez kilkadziesiąt minut podpisywał książki, których niestety nie wystarczyło dla wszystkich chętnych. Panu Józefowi Pitoniowi życzymy sił twórczych i wielu nowych książek, a debiutującemu wydawnictwu kolejnych równie cennych i pięknie wydanych pozycji.


Zdjęcia: Stanisław Gał

 

Zdjęcia: Jan Stołowski

 


Zdjęcia: Krzysztof Jarosz

 

<< powrót
| odwiedzin: 28041 wydrukuj Drukuj | powiadom znajomegoEmail

 
Czerwca 2024
 Pon  Wto  Śro  Czw  Pią  Sob  Nie 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nasi Partnerzy